Hulusi Akar mikrofonu açık unuttu: Burada konuşan nereden lan?

TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında ilginç bir olay yaşandı. Komisyon Başkanı Hulusi Akar mikrofonunu açık unutarak o sırada konuşan CHP’li Murat Bakan’ı, yardımcısına “Burada konuşan nereden? Adamın adı neydi?” diye sordu. Bakan ise görüntülerin ortaya çıkması üzerine “Ne kadar üzücü bir durum.” tepkisini gösterdi.

Komisyonda CHP’li Bakan’ın konuşması sırasında yanındaki yardımcısına mikrofonu açık unutarak “Nerede lan? Burada konuşan nereden?” diye sordu.

AkatBu bizim komisyon üyesi değil, dışarıdan.

Hulusi Akar: Öyle mi? Buraya oturabiliyor mu peki?

– Söz alabiliyorlar.

Hulusi Akar: Neydi bunun soyadı? Soyadı neydi?

– Bakan, Bakan

Hulusi Akar: Adamın adı neydi?

– Murat Bakan

Hulusi Akar: Sn. Bakan toparlayalım…

…Bunu şimdi oylamaya mı sunacağız?

– Oylayıp reddedeceğiz.

Hulusi Akar: Niçin?

– Bilgi geldi…

CHP’li Bakan, sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda “Bu ülkede Genelkurmay Başkanlığı yap, Milli Savunma Bakanlığı yap, TSK’yı sevk ve idare et ama önüne gelen askerin özlük hakları ile ilgili önergenin neden reddedildiğini bile bilme, bilgi geldi deyip reddet, sorgulama… Bu çok acınası bir durum” dedi.

“NE KADAR ÜZÜCÜ”

Komisyonda yaşananlara tepki gösteren Bakan, mesajında şunları belirtti:

* “Ne kadar üzücü… Bu ülkede Genelkurmay Başkanlığı yapmış, Milli Savunma Bakanlığı yapmış şimdi de milletvekili olmuş bir insanın komisyondaki üyenin ‘AK Partili mi?, CHP’li mi?’ diye partisini sorması hatta konuşmasından bile anlayamıyor olması, 9 yıldır milletvekili olan defalarca tarafına soru önergesi vermiş hatta bütçe görüşmelerinde yüzüne direkt konuşmuş ve soru sormuş milletvekilini tanımaması, komisyon başkanı olarak komisyonun işleyişini hiç bilmemesi…

* Benim verdiğim önerge; TSK’nın omurgası astsubayların ve uzman çavuşların hakları ile ilgiliydi. Kendisi önergemin ret sebebini soruyor yanındakine ‘Niçin?’ diyor, ‘Niçin’ demek adam haklı demek… Benim haklı olduğumu görüyor ama yanındaki ‘bilgi geldi reddeceğiz’ diyor, reddediliyor. Yani sorgulamaması… Yani hiçbir iradesi olmaması… Ne kadar acınacak bir durum. Ne kadar üzücü bir durum.

“ÇOK ACINASI BİR DURUM”

* Bu ülkede Genelkurmay Başkanlığı yap, Milli Savunma Bakanlığı yap, TSK’yı sevk ve idare et ama önüne gelenaskerin özlük hakları ile ilgili önergenin neden reddedildiğini bile bilme, bilgi geldi deyip reddet, sorgulama… Bu çok acınası bir durum.

* İki şeye üzüldüm. Birincisi; uzman çavuşun, astsubayın onların nezdinde hiç kıymetinin olmaması, onların geleceğini ilgilendiren bir önergeyi hiç sorgulamadan reddetmeleri. Diğeri; Hulusi Akar’ın durumu! Ben burada ne arıyorum, ne yapıyorum haleti ruhiyesinde ve yaptığı işten bir haber. Yanındaki memurun yönlendirmesine göre hareket ediyor, kendi iradesi yok, “bilgi geldi” denmesi yeterli onun için. Umarım, en azından kendi içinde içine düştüğü durumu sorgular!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir