Ders: Evlilik… Konu: Eşimle nasıl anlaşırım

Evlilik Öncesi Eğitim Programı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2013 yılında uygulanmaya başlandı ve geçen 10 yıl içinde 81 ilde, 1 milyon 600 bin kişi bu eğitimlerden faydalandı. Söz konusu eğitimler bakanlığa bağlı psikologlar tarafından veriliyor. Bu eğitimlerde ‘Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçebilirim?’, ‘Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri’, ‘Evlilik Hukuku’ ile ‘Evlilik ve Sağlık’ konuları işleniyor.

Bakanlığa bağlı görev yapan klinik psikolog Cansel Başak Türk’ün İstanbul Bağcılar’da çiftlere verdiği bir derse konuk olduk. Derse gelen kadınların şikayet ve kaygıları genellikle ‘eşim beni dinlemiyor’, ‘ailesine çok düşkün’ ve ‘evlenince değişmesinden korkuyorum’ başlıklarından oluşuyordu. Erkekleri evlilik dersine getiren nedenlerin başında ise öfkesini kontrol etme isteği geliyordu. 45 dakika sürecek dersin hemen başında öğretmen öncelikle, şiddetin sadece fiziksel değil psikolojik de olabildiğini söyledi ve hangi davranışların psikolojik şiddet olduğu üzerinde durdu. Katılımcılar kendi tecrübeleri psikolog Türk’ün anlattıklarıyla karşılaştırdı. Dinlemeyi bilmenin, anlayışın ve karşılıklı merhametin altı çizildi.

TEMEL AMAÇ SAĞLIKLI AİLELER OLUŞTURMAK
Klinik psikolog Cansel Başak Türk, verdiği eğitimler ve bu eğitimlerden aldığı geri dönüşlerle ilgili şunları söyledi;
“Proje kapsamında 6 yıldır çiftlere eğitim ve danışmanlık veriyorum. Öncelikle evlilik kararı alan çiftleri, evliliğe hazırlamayı amaçlıyoruz. Ancak eğitimlere evli çiftler hatta tek başına bireyler de katılabiliyor. Aile içi şiddet, boşanma, iletişim problemleri gibi olayları çok fazla görüyoruz. Burada temel amaç sorun yaşamayan sağlıklı aileler oluşturmak ve olası sorunları henüz gerçekleşmeden yolun başında önlemek için katkı sağlamak. Bu eğitimlere katılmak isteyenler için herhangi bir sınırlama yok. Bağlı bulundukları ilçedeki sosyal hizmet merkezlerini arayarak ya da gelerek eğitimlerimize katılabilirler. Genelde her bir eğitimde bir konu başlığını işliyoruz ve derslerimize isteyen istediği kadar ücretsiz katılabiliyor.”

ÖNCE İMZA SONRA EĞİTİM
Eğitime katılanlar arasında sözlü, nişanlı, sevgili olan ve hatta evleneli henüz birkaç saat olmuş çiçeği burnunda çiftler vardı. 2 yıllık birlikteliğin ardından nikah defterine imzayı atıp eğitime koşan Elif Bağcık Güzek ve Eyüp Güzek çifti şunları söylediler:

Elif Bağcık Güzek: Bugün hayatımızın en mutlu günüydü. Evlilik noktasına birçok sorunu aşarak geldik. Bunlardan biri de eşimin ailesine çok düşkün olmasıydı. Hoca eğitimde örnekler verdikçe ben de eşimi dürttüm, ‘aynı sen’ dedim. Yaşadığımız sorunları aştıkça birbirimize daha çok bağlandığımızı gördüm. Şimdi de sorunları daha kolay nasıl aşacağımızla ilgili tüyolar aldık.

Eyüp Güzek: Hoca anlattıkça ben de özeleştiri yapma fırsatı buldum. İş yoğunluğu olsa da eşime zaman ayırmam gerektiğini söylediler. Suçlayıcı bir dil kullanmamam gerektiğini de fark ettim.

Dünya evine giren bir başka çift ise eğitim tecrübelerini şöyle anlattı:
Enver Üzer: Birkaç saat önce dünya evine girdik ama evliliğin bir başlangıç olduğunun farkındayız. O nedenle bu eğitime katıldık. Ailevi sıkıntılar, akraba sorunları dışında bir problemimiz yok. Öğrendiklerimiz sayesinde olmayacağını da umuyorum. Olsa da el birliğiyle üstesinden geliriz.

Güneş Çetin Üzer: Eşim sinirli bir insan değil o nedenle çok memnunum ama biraz umursamaz olduğunu söyleyebilirim. Bu eğitimden sonra bazı şeyleri daha çok ciddiye almasını isterim.

‘PROBLEMLERİN KAYNAĞI BENMİŞİM’

Muhammed Akbulak: 5 yıldır beraberiz ve ağabeyini ikna etme konusunda epey uğraştıktan sonra artık evlilik yolundayız. İkimiz arasında en çok çıkan problemler benim yüzümden oluyor genelde. Kıskanç ve sinirli biriyim. O nedenle bu eğitimde kendi adıma faydalı olabilecek çok şey dikkatimi çekti. Sinirimi nasıl kontrol etmem gerektiğini ve eşime nasıl doğru yaklaşabileceğimi daha iyi öğrendiğimi düşünüyorum.

Kevser Yağcı: Eğitimde çiftlerin birbirilerini nasıl mutlu edebileceğine yönelik tavsiyeler bence çok faydalıydı. Yaşadıklarımızın dışında çıkabilecek yeni problemlere de değinilmesi çok etkili oldu.

KATILAMAYAN SEVGİLİME VİDEO ÇEKİP ATTIM

Ilgaz Sinoğlu (sağda): 1 yıldır süren bir ilişkimiz var ve sevgilim çalıştığı için eğitime katılamadı, ben de arkadaşımla geldim. Her çift gibi bizim de fikir ve görüş ayrılıklarımız olabiliyor. Ben daha özgürlükçü ve sorunları çözmek için uğraşmaktan kaçınmayan biriyim. Konuşmacı ve tartışmayı sürdüren taraf benim ama sevgilim konunun üstünü kapatmaktan yana oluyor genelde. İlk defa bu eğitimi aldım ve çiftlerin birbirine küçük sürprizler yapması gerektiğinin anlatıldığı kısmı videoya çekip sevgilime gönderdim.

BİRBİRİMİZİN EKSİKLERİNİ TAMAMLAYACAĞIZ
Katılımcılar arasında doğuştan görme engelli bir çift de vardı. Onlar da sorunlarını çözmek için dersi dikkatle dinledi ve sonrasında şunları söylediler;

Ahmet Akkaş: 6 Ağustos’ta nişanlandık ve iki gün sonra evleneceğiz. İkimiz de görme engelliyiz ve birbirimizin eksiklerini tamamlamak için çok çabalamamız gerektiğinin farkındaydık. Burada bunu nasıl yapacağımızı öğrendik. Birbirimize ‘sen hatalısın’ dememeyi öğrendik.
Ebru Topal: Benim duygusallığım ve kıskançlığım nişanlıma göre daha ağır basıyor. Bu eğitimden sonra duygularımı kontrol etmem gerektiğini anladım. Sesimi yükseltmemem ve sinirlendiğimde ortaya çıkan ağlama isteğini durdurmam gerektiğini öğrendim.

Fotoğraflar: Murat ŞAKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir