Petrolde Arz Kesintisi, Fiyatları 75 Dolara Geri Taşıdı

Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol arzı kesintisi kararları sonrasında petrol fiyatları Salı gününe hafif yükselişle başladı. Pazartesi günü yüzde 1 düşerek 74,50 dolara yakın seviyelere kadar gerileyen Brent petrolü, salı günü yüzde 0,25’lik artışla kayıplarının bir kısmını telafi ederek 75 dolar seviyesine tekrar çıktı.

ING Groep Emtia Stratejisti Warren Patterson, Suudi Arabistan’ın gönüllü petrol arzı kesintisine devam etmesinin şaşırtıcı olmadığını belirtti ve “Temel dinamikler fiyatların yönünü belirlemede etkili değil. Piyasaların odaklandığı konu belirsiz makro görünüm” şeklinde yorum yaptı.

Talebi olumsuz etkileyen makroekonomik koşullara rağmen OPEC+’ın aldığı önlemler, ABD’nin stratejik petrol rezervlerini güçlendirmek için alımlar yapması ve Asya’da daha yüksek enerji tüketimi beklentileriyle birlikte fiyatların artmasını öngören kurumlar da bulunuyor.

Bank of America Stratejisti Matty Zhao’ya göre, Brent petrolü yılın ikinci yarısında ortalama 80 dolar seviyesinde seyredecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir