İYİ Parti’nin kurşunlanması: MOBESE kayıtları nerede

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına düzenlenen saldırı sonrası yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Kürşad Zorlu, parti binasına silahlı saldırıyı düzenleyen şahsın, savcılık ifadesi ardından serbest bırakılmasına tepki gösterdi.
Olayın açığa çıkarılması noktasında bir çaba beklediklerini kaydeden Zorlu, “Toplumsal bir infial de uyandı ama kovalamaca adı altında söz konusu şahıs mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı. En azından böyle bir infial uyanmışsa, TBMM’de bulunan, iktidarı hedefleyen bir partinin binası sorguya muhtaç bir şekilde kurşunlanmışsa adalet mekanizması bu şahsı serbest bırakmamalı. Sonuna kadar gidilmeli ama alelacele bir soruşturma ve karar.” diye ekledi.
Ankara’daki Sinan Ateş suikastına da hatırlatan Zorlu, “Nerede bu sorumluları, nerede bunun arka planı? Milletimiz bu tabloyu hak etmiyor.” değerlendirmesini yaptı.
Zorlu şöyle devam etti:
“Şunun alını özellikle çizmek istiyorum; biz bu sorumluluk duygusu ile bu tuzaklara düşmeden, 14 Mayıs’a giderken siyasetin zehirli kutuplaştırıcı diline ortak olmama kararlılığındayız. Ancak şunun da altını çizmek istiyorum; bu partimize ve genel başkanımıza yönelik ilk saldırı girişimi değildir. Daha öncesinde de ‘Bunlar iyi günlerin’ şeklinde yapılan birtakım ifadeler. Ama İYİ Parti’yi ve Genel Başkanımızı böyle bir korku kavramıyla sınamaya kalkanlar, esasında kendileri bir korku tüneline girmiş demektir. Bu tünelin ucunda 14 Mayıs var, hesap verme korkusu var. Dolayısıyla bu olayın takipçisiyiz. Burada bir can kaybı yaşansaydı, bunun hesabını kim, nasıl verecekti?”
Geçtiğimiz aylarda İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İngiliz Büyükelçi ile buluştuğu iş yemeği ile ilgili MOBESE görüntülerini kanunsuz bir şekilde ve hızla temin edilip yayılmıştı. Aynı hızın İyi Parti’nin kurşunlanmasıyla ilgili devreye sokulmaması dikkat çekti. Saldırıya ait MOBESE görüntülerinin ortada olmaması ve saldırganın hızla serbest bırakılmasının nedeni merak konusu. İYİ Parti’den ise saldırının üzerine kararlılıkla gitme mesajları verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir