İstanbul’da ‘deprem’ taşınması! İşte en çok terkedilen ilçeler

Milliyet.com.tr/ İstanbul’da fay hattına yakın ilçelerdeki eski binalar boş kaldı. Kiraya vermekte zorlanan mülk sahipleri fiyatları düşürse de çare olmadı. Peki en çok hangi ilçelerden taşınmalar başladı? Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı milliyet.com.tr’ye anlattı.

Özelmacıklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Deprem sonrasında tüketicilerin beklentileri ve ihtiyaçları tekrar değişti. Özellikle oturdukları yapıların depreme dayanıklılığını sorgulayan kiracılar ve mal sahipleri bu noktada daha yeni yapıları tercih etmeye çalışıyorlar. Son dönemde eski yapılar bu eski yapılardaki çok katlı olan binalar tercih edilmiyor.

‘KİRACILARIN EVİNE GEÇMEK İSTEYEN MAL SAHİPLERİ VAR’

Eski yapılar insanlar tarafından da kiralama ve satın alma noktasında öncelik durumunda değil. Bu çerçevede alternatif yerleri olanlar kiracılarının evlerinden çıkmasını istiyorlar. Daha yeni yapıda evleri varsa kiracılarının tahliyesini isteyip kiracıların boşalttığı evlere geçmek isteyen mal sahipleri var.

İŞTE İSTANBUL’DA TERCİH EDİLEN İLÇELER

Ya da özellikle deprem sonrasında yapılmış Başakşehir’deki bazı bölgeler başta olmak üzere Anadolu Yakası’nda Çekmeköy gibi, Ümraniye gibi alanlar olmak üzere insanlar yeni yapılmış yapıları tercih ediyorlar.

‘ESKİ EVLER TALEP GÖRMÜYOR’

Özellikle yabancılara ilişkin talepte azalma söz konusu. Bu evler eskiden daha fazla bir şekilde yabancılara veriliyordu. Bazı ilçelerde yabancılara oturma kısıtlaması nedeniyle şu an eski bölgelerdeki eski evler de maalesef talep görmüyor.

Gayrimenkul piyasalarında deprem gerçeği biraz daha unutulana dek eski yapılardaki konut stoku biraz daha artış gösterecektir. Fiyatların da biraz daha diğer gayrimenkullere göre geride seyredeceğini söylemek mümkün.

‘ÇARE KENTSEL DÖNÜŞÜM’

Yeni evlerdeki konut fiyat endeksi daha yüksek oranlarda çıkıyor ama eski evlerde bu endeks düşüyor. Bu evlerin artık genel anlamda çaresi kentsel dönüşüm çerçevesinde yenilenmek olacaktır.

Bu noktada bazı müteahhitler de bu tür evleri takip ediyorlar. Bu tür taşınmazları satın alıp orada yeni bir bina yaparak orada bir kentsel dönüşüm imkanı varsa bunu değerlendirmek istiyorlar.

‘BAZI YATIRIMCILAR ESKİ EVLERİ TERCİH EDİYOR’

Bazı yatırımcılar eski evleri tercih edebiliyorlar. Bina kentsel dönüşüme girerse fayda sağlamak istiyorlar.

“DURGUNLUK 1 AYDIR VAR”

Deprem çerçevesinde baktığımızda genel anlamda hareketliliğin eski evlerdeki durgunluk son 1 aydır var. İlan yorgunluğu var diyebiliriz. Bazı mal sahipleri evler için gerçekten de yüksek fiyat istiyor.

Aslında eski evini satıp başka bir yerde çok daha yeni bir ev alma hayali kuruyorlar. Artan fiyatlar çerçevesinde bunu da her yerde yapabilmeleri mümkün değil.

‘DAİRELER SATILMIYORMUŞ GİBİ ALGILANIYOR’

Piyasada değerler açısından önemli bir kargaşa var. Birçok mal sahibinin yüksek fiyatları nedeniyle gayrimenkulün satışı bu dönemde zorlaşıyor. Bu tür daireler talep görmediği için de sanki bu daireler satılmıyormuş gibi de algılanıyor.

Emlak işletmeleri piyasayı biraz daha genel anlamda okudukları için mal sahiplerini daha doğru fiyat içinde yönlendiriyorlar. Bu ilanlar daha kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.

‘MART AYINDA YÜZDE 80 ARTTI’

Mart ayında genel anlamda konut satışları şubata göre artış gösterdi. Şubat ayında göre tüm gayrimenkul satışlarının yüzde 80 civarında arttığını görüyoruz. Tercih özellikle EYT sonrasında mümkünse İstanbul dışındaki alternatif yaşam alanlarını tercih etme noktasındadır.

‘YÜZDE 10-15 ARASI DÜŞÜŞ VAR’

Eski dairelerde fiyat düşüşü var. Kiralıkta buna yüzde 10-15 seviyesinde diyebiliriz. Diğerlerinde satılıklarda ise herhangi bir şekilde bu hissedilmeye başlamadı. Çünkü satılıklarda biraz daha bekleme dönemi daha uzun olabiliyor.

Öğrencilerin gelmeye başlamasıyla nispeten ‘bu dengeye oturur mu?’ bilmiyoruz ama barınma problemlerinin devam etmesi nedeniyle öğrenciler mümkün olduğu kadar uzaktan eğitimle süreci değerlendirmek istiyor.

‘FİYATLAR BİR DÖNEM DAHA DÜŞÜK KALACAK’

Eski evlerdeki kiralık fiyatları bir dönem daha düşük seyrini sürdürecek gibi gözüküyor.

EN ÇOK HANGİ İLÇELERDE SATILIK VE KİRALIKLAR ARTIŞTA?

Eski yapı stokunun olduğu yerler diyebiliriz. Bu ilçelerin bir kısmında yeni evler de var ama Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Bağcılar bunlar Avrupa Yakasında daha yoğun.

Nispeten de Anadolu Yakasında Maltepe, Kartal, bu tür bölgelerde eski yapı ilanlarında artışlar var. Satılık ve kiralık ilanlarda artışlar var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir