‘Bilişim Vadisi’nin potansiyeli sınırları aşmalı’

Bilim ve yenilik geliştirme amacıyla Avrupa Birliği 9. Çerçeve Programı olarak 2021’de başlatılan Ufuk Avrupa programı, Bilişim Vadisi şirketlerine tanıtıldı. Bilişim Vadisi Kocaeli Merkez Kampüsü’nde gerçekleşen “Bilişim Vadisi AB Ufuk Avrupa Çerçeve Programı Bilgi Günü”nde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bilişim Vadisi’nin potansiyelinin sadece ülke sınırları içinde kalmamasını amaçladıklarını belirtti.
Etkinlikte TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Müdürlüğü Ufuk Avrupa Programı Türkiye Ulusal İrtibat Noktası Koordinatörü Serhat Melik, TÜBİTAK Uzmanı Burak Tiftik ve TÜBİTAK Uzmanı Tarık Şahin Vadi’deki şirketlere sunum yaptı.

100 MİLYAR EURO’LUK PROGRAM

Etkinlikte “Ufuk Avrupa Programında Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma Yaklaşımı” başlıklı bir sunum yapan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Ufuk Avrupa’nın 2021-2027 yıllarını kapsayan yedi yıllık bir program olduğunu söyledi. Mandal, “ Ufuk Avrupa, şu an 100 milyar ’luk olanak sağlıyor. 100 milyar Euro’luk bir programın ortağıyız. Türkiye’deki tüm araştırma kuruluşları olarak bundan çok daha fazla yararlanabilmenin gayreti içindeyiz. Programa Avrupa’daki diğer ülke ortaklıklarıyla birlikte başvurmak gerekiyor” dedi.

29 PROJEYE TÜRKİYE LİDERLİK EDİYOR

Ufuk Avrupa’da 400’ün üzerinde Türk firmasının 300’e yakın projesi bulunduğuna dikkat çeken Mandal, yakalanan başarıyı şöyle anlattı: “Bu müthiş bir başarı. Geçmiş dönemlerde bu oranı yedi yılın sonunda belki yakalayabiliyorduk. Şimdi ise programın henüz ikinci yılında çok yüksek sayıda firma katılımı sağladık. Oldukça yüksek sayıda desteklenmiş projemiz var. Bu projelerin 29’unun proje koordinatörüyüz. Avrupa’yı biz koordine ediyoruz.”

‘POTANSİYELİ AVRUPA’YA TAŞIMAK İSTİYORUZ’

Mandal; akıllı şehirler ve mobilite gibi alanlarda Bilişim Vadisi ile Ufuk Avrupa’nın uyuştuğuna dikkat çekti. Bu nedenle Türkiye’deki tüm firmaların ama özellikle de Bilişim Vadisi firmalarının Ufuk Avrupa’yı büyük bir fırsat alanı olarak görmesi gerektiğine dikkat çeken Mandal, “Amacımız Türkiye’nin teknoloji üssü olan Bilişim Vadisi’nin potansiyelinin sadece ülke sınırları içinde kalmaması, Ufuk Avrupa’nın bu firmalara Avrupa’daki ortaklarla birlikte büyümede bir kaldıraç gücü oluşturması” dedi.

‘AMAÇ Bilişim Vadisi FİRMALARINI DIŞARIYA AÇMAK’

Bilişim Vadisi’nde yer alan firmalara Ufuk Avrupa programıyla ilgili bilgilendirmede bulunduklarını belirten Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, firmaların daha fazla uluslararası projeler yapmasını amaçladıklarını söyledi. İbrahimcioğlu, “Buradaki firmaların daha fazla AB projelerinde yer almasını hedefliyoruz. Bugün Türkiye’de bu işi en iyi yapan, en çok projeleri destekleyen kurum olan TÜBİTAK ile bu hususta neleri daha iyi yapabileceğimizi dinlemek için bir araya geldik” diye konuştu.

UFUK AVRUPA NEDİR

Avrupa Birliği 9. Çerçeve Programı olan Ufuk Avrupa ile 2021-2027 yılları arasında 95.5 milyar Euro’luk bütçeyle bilim ve yenilik faaliyetlerinin desteklenmesi hedefleniyor. Ufuk Avrupa, AB’yi bilimsel ve teknolojik yönden güçlendirmeyi, yenilik kapasitesini, rekabetçiliğini ve istihdamını yükseltmeyi amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir